דוד בן גוריון – ראש הממשלה הראשון

דוד בן גוריון – ראש הממשלה הראשון

חלק ראשון

 דוד בןֿ גוריון הוא האיש הנכון במקום הנכון ובזמן המתאים.

פילוסוף אחד כתב שמלאכת כתיבה היסטורית היא כל כך קשה שההיסטוריונים ממציאים דברים כדי שייצא ספר טוב.

 למה הדבר דומה?

מהו מדע? – לחפש חתול שחור בחדר אפל.

מזה פילוסופיה? – זה לחפש חתול שחור – בחדר אפל שאין בו חתול.

מזו היסטריה? – מחפשים חתול שחור בחדר אפל, שאין בו חתול – אבל הם מוצאים אותו.

 גולת הכותרת של חייו הייתה להכריז על המדינה. לאחר המלחמה והצהרת בלפור כבר היה ברור שתקום מדינה אף אחד לא ידע מתי ולא איך אבל לבןֿגוריון היה חשוב שהוא יהיה האיש שיכריז על כך. למרות שאליהו גולומב עושה מאמצים כבירים לאחר 1910 לארגן ולהכין את דעת חבריו בגימנסיה לעשות כל מה שצריך לצורך מדינה ליהודים. לכן יצאו משה שרת ועוד חברים ללמוד מדעי החברה בתורכיה, להכנה לקראת מדינה. גולומב יוצא לדגניה לארגן לימוד שימוש בנשק.

שאלתי פסיכולוגית והיא הסבירה לי שאישיותו של כל בן אדם מבוגר מושפעת מילדותו. לכן בואו ונראה את ילדותו של דוד בן גוריון וכיצד היא השפיע עליו לאורך חייו.

דוד בן-גוריון.נולד ביום 16.10.1886 בעיירה פלונסק לא הרחק מעיר הבירה של פולין, ורשה. בתקופתו הייתה העיירה הפולנית תחת שלטון רוסי. מחציתה יהודים ומחציתה גויים. לא היו פרעות באופן מיוחד בין היהודים לגויים. רוב יהודי פלונסק כמו רוב יהודי פולין היו חסידי הרבי מגור. בתקופה זו עדיין לא היה הרבי ציוני. צריכות לעבור עוד מספר שנים שהוא יראה בתקומת עם ישראל בארצו מצווה מהתורה והוא קונה קרקעות בסביבות יפו ובונים על זה מבנים שמביאים תועלת לחצר החסידית עד היום.

דוד בן גוריון היה הילד האהוב של אמא והיא שהייתה ילדה כפייתית העבירה את זה לבנה. גם הוא היה איסטניס ודאג מאוד להיגיינה האישית שלו. תתארו לכם אותו הולך ל"חיידר" בגיל 3 כמו כל ילדי החסידים ולמלמד יש בזקנו פרורים עוד משבוע שעבר והמעיל שלו לא ראה מים מימיו. דוד בן גוריון לא יכול לשאת את זה. הדבר משניא עליו את לימוד החומש. הוא גם לא היה צריך את המלמד כדי ללמוד עברית את זה עשה סבו. דוד בן גוריון דיבר עברית מילדותו, כולם בבית דיברו עברית והיו ציונים לפני שנוסדה הציונות.

האבא, אביגדור גרין, היה חסיד של חסידות גור, רק שהאב לא היה לבוש כמו כל החסידים הוא נהג ללכת במכנסיים וחולצה קצרים. הדבר יצר אצל בן גוריון קונפליקט. יש לו עוד בעיית אמינות עם אביו. האב מקבל למכור את "השקל הציוני" והוא מצליח בתפקידו זה רק ששכח להעביר את הכספים למשרד הראשי בוורשה. הדואליות הזו מפריעה לדויד בן גוריון. בגלל דברים אלו ואחרים בית משפחת גרין לא הייתה "אהודה" על יהודי פלונסק, רק שהם נזקקו לו. ביתו היה מקום מפגש ל"ציוני ציון" ומר גרין היה גם מעין "הבורר". הסבא לא היה עו"ד וגם לא האבא. אבל דוד בן גוריון כתב בזיכרונותיו שהם היו עו"ד. נכון, לסבא הייתה רשות לטעון בבית המשפט האזרחי בלבד ורק שלוש פעמים בשנה. למעשה הוא היה מה שאנו קוראים היום כותב הבקשות לבית המשפט. מקצוע שנעלם מארצנו. תופעות אלו משפיעות עליו בצורה זאת שלמען המטרה מותר להגיד ולעשות כל דבר.

כשהגיע זמנו של דוד בןֿגוריון ללמוד גמרא ב"ישיבה" הוא הגיע לישיבה ושם מתחילים במסכת 'ביצה'. "ביצה שנולדה ביום טוב בית שמאי אומרים תאכל" הפילפול הזה לא נתפס לו בראש. אם כבר יש ביצה צריך לאוכלה. נוסף לזה ידוע שבית שמאי מחמירים והנה בית שמאי מקילים. מה הסוד כאן את זה הוא לא יכול היה להפנים. הוא עוזב את לימודי הגמרא.

בבגרותו קנה ספרי פילוסופיה שאמרו לו לקנות לא בטוח שהבין אותם אבל דאג שהכל ידעו שהוא קורא ולומד פילוסופיה.

בהיותו כבן 14 נפטרה אמו והדבר משפיע עליו קשות בנוסף לזה שאביו נשא אישה אחרת שלא התייחסה אליו בפינוק כמו אמו, אותה אהב בכל נימי נפשו. בשנה זו (1900) הוא מקים ביחד עם חבריו אגודה ציונית שמקבלת את השם "עזרא" שבה הרעיון המרכזי הוא העלייה לארץ ישראל. בינתיים עלינו לדבר רק עברית והם מנדים כל ילד יהודי שלא מדבר עברית. כעבור שנה בגיל 15 הוא נוסע לוורשה כדי להיכנס ללמוד בבית ספר. אף בית ספר בוורשה לא מקבל אותו, מאחר ולא הייתה בידיו תעודת גמר של בית ספר עממי. הוא חוזר לפלונסק ועולה לארץ בהיות כבן 20.

דוד בן גוריון כותב בזיכרונותיו שהיה ילד חולני וחלש ואמא הייתה לוקחת אותו כל קיץ לכפר כדי שיהיה בטבע אולי זה ישפיע על בריאותו הרופפת. הוא רק שכח לציין בזיכרונותיו שגם אחותו ציפורה, הצעירה יותר נסעה איתם.

אביו שהיה מודאג מכך שדוד בן גוריון היה מתעלף לעיתים מזומנות, החליט לנסוע לעיר הגדולה אל רופא מומחה. הרופא בדק אותו אבל לא מצא שום בעיה פיזית ואמר לאב: אל תדאג "זה הקטן גדול יהיה בעולם כולו" האב חזר הביתה וסיפר לאימא שהתגאתה מאוד בבנה המוצלח שיהיה מפורסם בעולם כולו ולא שכחה להגיד לו את זה כל יום.

באגודה "עזרא" שצעירי פלונסק יסדו, הוחלט לבחור מי יהיה הראשון שיעלה ארצה והפור נפל על חברו הטוב ביותר שלמה צמח. כעבור שנתיים בשנת 1906 חזר שלמה צמח לפלונסק לביקור משפחתו. משפחת נלקין בפלונסק החליטה לעלות ארצה ואחת מבנות המשפחה רחל, שדוד בן גוריון.היה מאוהב בה עד תנוכי אוזניו שהאדימו בכל פעם שרק ראה אותה לכן הוא מחליט להצטרף למשפחה בעלייה ארצה. הוא מצטרף כבן המשפחה וכך חסך מעצמו את הצורך להצטייד בוויזה. למשלחת זו מצטרף גם שלמה צמח, ידידו הטוב.

דוד בן גוריון ירד בנמל יפו כפי שהיה נהוג אז לרדת מהאוניה לחוף, משלם את מס הגומרוק ויוצא לרחובה של עיר. שלמה צמח הלך לעיסוקיו ודויד בן גוריון יצא עם בני משפחת נלקין לפתח תקווה ואת הלילה הראשונה עשו בבית ידידו כבשנה. שנה לערך, עבד בפתח תקווה כחקלאי בזיבול צמחים וכדומה. מפתח תקווה הוא עובר יותר צפונה ומגיע בסוף הדרך לסג'רה. הוא מבקש להתקבל כחבר בתנועת "השומר" אבל ראש הקבוצה ישראל שוחט לא מסכים. גם כאן הוא עובד כשנה ולאחר שהוא מתכתש עם ערבי שגונב לו את תרמילו הוא עובר לזיכרון יעקב.

בינתיים, כעמור לעיל, מנהלאליהו גולומב מסע תעמולה עם חבריו לגימנסיה, להקמת מדינה עברית הוא מעודד את הנוער ללמוד להחזיק בנשק כדי לכבוש את הארץ מידי התורכים ולהקים מדינה.

ביפו מתכנסת מפלגת "פועלי ציון" לוועידתה השנייה והוא שהיה מראשי המפלגה בפלונסק הזכיר לחבריו ביפו שהוא נמצא כאן בארץ ישראל וגם לא רחוק מיפו. הוא מוזמן ליפו לקבל על עצמו את עריכת עיתון המפלגה "האחדות" מערכת העיתון הייתה בירושלים ובן גוריון עובר להתגורר בירושלים. בין חברי המערכת נמצא גם אליהו גולומב וגם הסופר יוסף-חיים ברנר.

דוד בן גוריון ויצחק בן צבי לא מושכים ידם מפעילות מפלגתית ודואגים לצרף עוד ועוד חברים אל המפלגה. צריך לזכור שכל הנפשות הפועלות היו חברים במפלגת "פועלי ציון" שלא הייתה מפלגה בלתי חוקית. דוד בן גוריון ראה והבין שאם רוצים לחיות בתוך האימפריה התורכית ולא חשוב באיזו מערכת, צריך לדעת את השפה ואת חוקי הארץ. הוא אישית מקבל על עצמו את האזרחות העות'מנית וללמוד את החוק התורכי ולצורך זה הוא נוסע לסלוניקי ללמוד תורכית בכדי שיוכל להיכנס וללמוד בבית ספר למשפטים. רוב בוגרי הגימנסיה כמו משה שרת יצחק בן צבי ואחרים נסעו לקונסטנטינופול ללמוד תורכית ומשפטים. לאחר שתי שנות לימוד חוזר דוד בן גוריון ארצה לחופשת החג. במקום חופשה פרצה מלחמת עולם ובחודש אוקטובר 1914 הצטרפה גם תורכיה לצד גרמניה בכדי להשתתף במלחמה.

ג'מאל פחה, מפקד הארמיה הרביעית התורכית, ומושל סוריה רבתי ואחד משלושת השליטים של תורכיה מגיע לירושלים ומחליט לגרש את כל מנהיגי הציונות, בתחילה לדמשק ומשם לעיר בורסה שבתורכיה. חוץ משני אנשים דוד בן גוריון ויצחק בן צבי אותם החליט לגרש מהאימפריה התורכית ביום ז' בניסן תרע"ה (22.3.1915), "לעולם ועד" כדברי ג'מאל פחה.

דוד בן גוריון ויצחק בן צבי נוסעים לאמריקה ושם מארגנים את תנועת "החלוץ" ומגבירים את הצטרפות חברים למפלגת "פועלי ציון".

דוד בן גוריון יושב בעיקר בספריה הגדולה בניו יורק ושם עוזרת לו צעירה, אחות במקצועה, בשם פוליה מונבז. היא מתרגמת עבורו מאמרים ועוזרת לו בכל. ביום 5.12.1917 נשא את פולה לאישה בחתימת ידו בפני פקידי העירייה. ביום 26 באפריל 1918 התגייס לגדוד העברי באמריקה. כעבור חודש יצא הגדוד לכיוון ארץ ישראל.

כתיבת תגובה