עין כרם – ירושלים

עין כרם – ירושלים

פינה ציורית וקסומה

קל לקרוא למקום קסום ויפה זה שוויצריה קטנה, כי בעינינו שוויץ היא מקום ציורי, שקט ושליו וזה המצב ב"עין כַּרֶם" מימים ימימה. עין כרם שמו הערבי של המקום, אך לפני הערבים הגיעו לכאן הנוצרים והם בעזרתה של הלנה אמו של הקיסר קונסטנטינוס, מצאו שכאן נולד יוחנן המטביל – מבשר הנצרות – ומכאן ואילך בא פרסומו של המקום. הכפר הוא עתיק הרבה יותר מתקופת הנוצרים גם הכנענים שהתגוררו בו לא פחדו מאויב שכן הרים סוגרים מסביב ויש רק דרך אחת להיכנס לכפר.

המקום משך אליו תמיד מבקרים וצליינים בגלל נופו המרהיב המקבל מעטה של פריחה לבנה בערך בסוף חודשי החורף בעיקר אם הוא גשום.

כיום הכפר הוא באופיו נוצרי למרות שהיה קיים מאות שנים קודם להופעת הנצרות וזה ניתן לזהות במערות ובאבני גזית המשמשות כיום משען לכביש או לדרך בשימוש משני. גם יהודים התגוררו במקום הרבה לפני הנוצרים. יכול להיות שהמקום המופיע בספר נחמיה  פרק ג' פסוק י"ד הכוונה היא לעין כרם.

וְאֵת שַׁעַר הָאַשְׁפּוֹת הֶחֱזִיק מַלְכִּיָּה בֶן רֵכָב שַׂר פֶּלֶךְ בֵּית הַכָּרֶם הוּא יִבְנֶנּוּ וְיַעֲמִיד דַּלְתֹותָיו מַנְעֻלָיו וּבְרִיחָיו: ס

המקום בית כרם מופיע גם בתלמוד הבבלי וגם בתלמוד ירושלמי מכאן אנו יכולים להבין שהמקום היה ידוע כבר בימי בית שני, ואולי גם לפני כן.

כיום

על פי המסורת הנוצרית צריך לגרום לכך שישו מייסד הדת יוולד בבית לחם כדי שניתן יהיה לקשור אותו אל בית דויד המלך כי בספר זכריה כתוב שהמשיח יהיה בן דויד. שני מאורעות קושרים את ישו לאזור. האחד מסופר לנו שיצאה הוראה מקיסר רומי אוגוסטוס לפקוד את כל באי עולם ולכן על כל אחד ללכת לעיר הולדתו וכך אנו מוצאים את ישו מגיע עם אביו ואמו לבית לחם. אבל צריך גם להוכיח שהמשפחה המורחבת היא מהאיזור. הרי לא יתכן שאיש אחד גר ואיפה כל משפחתו ? את זה פותר לנו שוב השליח לוקס ומספר לנו על המאורע.

כֹּהֵן הָיָה בִּימֵי הוֹרְדוֹס מֶלֶךְ אֶרֶץ יְהוּדָה זְכַרְיָה שְׁמוֹ מִמִּשְׁמֶרֶת אֲבִיָּה וְלוֹ אִישָּׁה מִבְּנוֹת אַהֲרֹן וּשְׁמָהּ אֱלִישָׁבַע וְלָהֶם אֵין וָלָד כִּי אֱלִישֶׁבַע עֲקָרָה וּשְׁנֵיהֶם בָּאוּ בַיָּמִים. וַיְהִי הַיּוֹם בְּכַהֲנוֹ לִפְנֵי אֱלֹוהִים בְּסֵדֶר מִשְׁמָרות* "וְהִנֵּה מַלְאַךְ ה' נִרְאָה אֵלָיו עֹמֵד מִימִין מִזְבַּח הַקְּטֹרֶת וַיַּרְא זְכַרְיָה וַיִּבָּהֵל וְאֵימָה ִנָפְלָה עָלָיו. וַיֹּאמֶר אֵלָיו הַמַּלְאָךְ אַל תִּירָא זְכַרְיָהוּ כִּי נִשְׁמְעָה תְּפיִלָּתֶךָ וֶאֱלִישֶׁבַע אִשְׁתְּךָ תֵּלֵד לְךָ בֵּן וְקָרָאתָ שְׁמוֹ יוֹחָנָן וְהָיָה לְךָ לְשִׂמְחָה וָגִיל וְרַבִּים יִשְׂמְחוּ בְּהִיוָּלְדו, כִּי גָדוֹל יִהְיֶה לִפְנֵי ה'.וְיַיִן וְשֵׁכָר לֹא יִשְׁתֶּה וְרוּחַ הַקֹּדֶשׁ יִמָּלֵא מִבֶּטֶן אִמּו, וְרַבִּים מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל יָשִׁיב אֶל ה' אֱלֹוהֵיהֶם. וַיֹּאמֶר זְכַרְיָה אֶל הַמַּלְאָךְ בַּמָּה אֵדַע אֶת הַדָּבָר הַזֶּה כִּי אֲנִי זָקַנְתִּי וְאִשְׁתִּי בָּאָה בַיָּמִים? וַיַּעַן הַמַּלְאָךְ וַיֹּאמֶר אֵלָיו אֲנִי גַבְרִיאֵל הָעוֹמֵד לִפְנֵי הָאֱלֹוהִים וְהִנְּךָ נֶאֱלָם וְלֹא תוּכַל לְדַבֵּר עַד הַיּוֹם אֲשֶׁר יָקוּם הַדָּבָר הַזֶּה תַּחַת כִּי לֹא הֶאֱמַנְתָּ לִדְבָרַי וְהֵם יִמָּלְאוּ בְּמוֹעֲדָם"

על פי המסורת הנוצרית ביתו של זכריהו הכהן היה בכפר "עין כרם" ולחיזוק הטענה מסופר לנו שמרים (אם ישו) כשהייתה עדיין בהריונה, באה לבקר את אלישבע אשת זכריהו כי שמעה שגם היא בהריון. כך יש לנו פעמיים את העובדה שמשפחת זכריהו היא מעין כרם באזור ירושלים וישו ויוחנן הם בעצם בני דודים שניים.

בכל הדורות המים הם החומר שמטהר את חטאי האדם. לכן אומרים מים קדושים. זו גם הסיבה ששתי האימהות הקדושות שנושאות בכרסן את המשיח ואת המבשר הגדול נפגשות ליד המעיין. זהו מקום טהור שמקדש את הבאים בצילו.

*משמרות = דויד המלך פסק שיש בעם ישראל 24 משמרות כהונה ועליהם לעבוד את עבודת הכוהנים בבית המקדש. כל משמרת הייתה משפחת כוהנים אחת שעבדת את עבודת הקודש בבית המקדש שבועיים בשנה על פי סדר שנקבע. כך יוצר שגם זכריהו היה בבית המקדש ונפגש עם המלאך גבריאל בדיוק כאשר הוא היה בתפקידו.

החל מהמאה ה-16 בנו שוב כנסיות במקום על בסיסי הכנסיות העתיקות שנהרסו במשך השנים. אלו הכנסיות שאנו רואים כיום.

כתיבת תגובה