מה מקורו של השם "שרונה"

מה מקורו של השם "שרונה"

למרות שהשם נלקח מהתנ"ך התנגד לו בן גוריון וברגע שהייתה לו אפשרות הוא שינה את שם המקום. השם נבחר מהפסוק בספר ישעיהו  "עִיר הַצֶּדֶק קִרְיָה נֶאֱמָנָה" וכך נקבע לדורות השם "הקריה".

אך מנין השם "שרונה" שנכתב במקור SARONA

מרטין לותר נולד בשנת 1483 והיה כומר גרמני. בגיל 17 החל מרטין לותר ללמוד משפטים ובשנת 1505 הוסמך כ"מאגיסטר ארטיום" שזה אצלנו תואר תואר שני במשפטים. בזמן לימודיו התגלה לו בחזונו שהנוצרים נגאלים בזכות החסד האלוהי המלווה את המאמין ועל כן עליו לחזור בתשובה אל המקורות. רעיון זה הוא בניגוד לדת הקתולית שהייתה רווחת בזמנו ברחבי גרמניה. אצל הקתולים צריכים את הכומר שיתווך בין המאמין לבין האל. בשנת 1510 ערך ביקור צלייני ברומא כמו כל מאמין קתולי, אך הוא נדהם לראות שהאווירה ברומא היא חילונית לעומת הדרישות ממנו כמאמין הנמצא בעיר קטנה. הוא חזר לוויטמברג והמשיך בלימודיו עד לקבלת התואר של ד"ר לתיאולוגיה.

באוקטובר 1517 פרסם לותר את 95 הערות לסדר כנגד האפיפיור והדת הקתולית. עיקר כעסו היה על שיטת האינדולגנציות כתבי המחילה. בישוף שרצה לקבל תפקיד נוסף היה צריך לשלם לאפיפיור שלקח חצי מהתשלום למטרותיו הוא, וחצי למימון בניית כנסיית סנט פטרוס ברומא. כל מאמין שבא אל הכומר שלו להתוודות על חטאיו שילם או נידב תשלום שחלקו עבר גם למימון המשך בניית הכנסייה הגדולה. לותר לא יכול היה לסבול את המעשים הללו ותב את הערותיו בשפה הלטינית כדי שהעם לא יבין אלא שהנושא יהיה לדיון אקדמי בין הכמרים והבישופים.

אבל לפעמים הגורל צוחק. גרמני אחר בשם יוהן גוטנברג המציא כמה שנים קודם לכן, בשנת 1440, מכונת דפוס שבה אפשר להדפיס מהר והרבה. שלא כמו קודם כותבים ביד.

אחד "החברים" הטובים שלו תרגם את הכתוב לגרמנית והדפיס במכונה החדשה. תוך חודשים אחדים כל גרמניה יכולה הייתה לקרוא מה חושב ומה כותב מרטין על הדת ועל האפיפיור. (היו גם דברים טובים בהמצאה מופלאה זו). האפיפיור לאו העשירי לא קיבל את הטענות ונידה אותו מהכנסייה הקתולית. לותר הבין את משמעות הנידוי זה לא פשוט. הוא קרע את הצו האפיפיורי בפומבי וגרם לכך שהקיסר קרל החמישי* התערב בנעשה ודרש ממרטין לותר לבוא לוועידה בוורמס ושם ציווה עליו לחזור בו מדעותיו ולבקש סליחה מהכס הקדוש. מרטין סרב הוא אמר לקיסר כאן אני עומד ואיני יכול אחרת. הקיסר הוציא אותו ואת הנוהים אחריו אל מחוץ לחוק. עכשיו זה מסוכן כל אחד יכול להרוג אותו ללא סיבה ומבלי לעמוד לדין. מרטין ברח למבצר ורטבורג שהיה שייך לנסיך פרידריך החכם ושם שינה את צורתו החיצונית גידל זקן ושינה את לבושו. בעיקר עסק בתרגום התנ"ך לגרמנית והדבר הביא לכך שהספר נגיש לכל אחד.

כך נולדה הדת הלותרנית על שמו של לותר אך אנו מכנים את הדת פרוטסטנטית בגלל הפרוטסט של לותר.

אחד בעיקרי הדת החדשה הוא שאין צורך בכומר שיתווך בין המאמין לבין אלוהיו וכל כומר יכול לפרש את התורה בדרך הניראת לו. זאת על פי פסוק בספר חבקוק " וצדיק באמונתו יחיה".

בשנת 1842 ישב התיאולוג כריסטוף הופמן בכנסייתו במדינת וירטמברג והחל להטיף לצאן מרעיתו שיש לחזור למקורות ולבנות מחדש את היכל שלמה. לצורך כך יש ללכת לארץ הקודש ולעבוד שם את האדמה לעזור ליהודים להגיע לארץ הקודש וללמד אותם את עבודת האדמה כפי שכתוב בתורה. היהודים יודעים את סוד הנבואה והם יראו לנו כיצד לבנות את בית המקדש מחדש ואז יחזור המשיח לארץ וכל היהודים יבינו ויקבלו את מלכותו. דרשותיו והסבריו לא היו גורמים תנועה כלשהיא אלמלא ישב בקהל אסיר משוחרר גיאורג דויד הרדג שהושפע מסיפורי התנ"ך בעת שישב במאסר. הוא התחבר מאוד לרעיונותיו של הופמן והאיץ בו לפעול ממש. ארגן לו את המאמינים ובערב 30 באוקטובר 1868 עגנה ספינה ובה 500 איש חברי התנועה הטמפלרית. הם מתנחלים ובונים את שכונתם הראשונה באזור חיפה. ברור שכעבור חודשים אחדים רבו שני מנהיגי הקבוצה. כריסטוף הופמן עוזב את חיפה ומשאיר שם את הרדג וחבריו והוא עובר ליפו בה הוא רוכש את המושבה האמריקנית שניטשה שנים אחדות קודם לכן.

אל קבוצתו מגיעים עוד טמפלרים מגרמניה ומאמריקה. חברי הקבוצה מבקשים לייסד מושבה חקלאית נוספת. בחודש אוגוסט 1871 הגיע קבוצה של טמפלרים מיפו והתיישבה על גבעת הכורכר ליד ואדי מוסררה. הם מקדשים את המקום ומזמינים את האדריכל הטמפלרי שיושב ביפו זנדל שיתכנן להם את המושבה החדשה. בנוסף נערכה אספה כיצד יקראו למושבתם. מרטין לותר כאשר תרגם את התנ"ך לגרמנית כתב בשיר השירים: אני חבצלת השרון שושנת העמקים. את המילה השרון כתב באות S במקום Z . הועלתה הצעה לקרוא למושבה על שם האזור הגיאוגרפי שבו היא נמצאת. הצלבנים החליטו שהאזור הוא השרון המופיע בתנ"ך. כך הצטרפו שתי טעויות לשם אחד. אם שרון זה עם S נקרא לשרונה "סרונה".

*קרל החמישי

מי היה קרל החמישי שנלחם נגד התנועה הפרוטסטנטית?

קרל החמישי נולד בפברואר 1500 מאחר והיה בנו של פיליפ היפה, ואמו הייתה חואנה מקסטיליה שפרופ' הרֿסגור טוען שהייתה משוגעת, יכול להיות אבל היא הייתה מקסטיליה ונתנה לבנה קרל לשמש כמלך ספרד בהגיעו לגיל 16. כעבור שלוש שנים נהיה קיסר האימפריה הרומית הקדושה שכן סבו היה מקסימיליאן הראשון והיה הקיסר ולכשמת קיבל הנכד את התפקיד.

קרל נלחם בכל מקום שהייתה לו אפשרות אפילו נגד נתיניו הספרדים. כאשר הוא מקבל את האימפריה הרומית הקדושה הוא נאלץ בשנת 1521 להילחם כנגד צרפת שבראשה עומד המלך פרנסואה הראשון שמפסיד במלחמה והול בשבי ונאלץ לחתום במדריד על ויתורים שונים לטובת קרל שהאימפריה שלו היא כל כך גדולה שטענו שהשמש לא שוקעת בממלכתו. פרנסואה שעושה הסכם למסחר חופשי (הסכם הקפיטולציה) עם סולימאן הראשון הסולטן הטורקי  המלך מורה לראש הממשלה הצרפתי לבטל את ההסכם עליו חתם במדריד בטענה המקובלת שזה נעשה תחת לחץ.

בשנת 1527 כבש את רומא והאפיפיור קלמנס השביעי נאלץ להישמע להוראותיו. הדבר גורם שהאפיפיור לא מאשר את גירושיו של המלך האנגלי הנרי השמיני מקתרינה מאורגון כי היא דודה של קרל והיא לא רצתה להתגרש. הנרי פתר את הבעיה בשיטה שלו, וכך יש לנו היום את הנצרות האנגליקנית.

בסוף שנת 1546 הצליח הקיסר קרל החמישי לכבוש את הנסיכויות הפרוטסטנטיות ובעיקר את ברית ערי שוואביה עד שהכניע גם את הנסיך מווירטמברג וזו באה תחת שלטונו של המלך. הפתרון היה שבהסכם אוגסבורג בשנת 1555 בין קרל החמישי לבין הנסיכים הוחלט שהדת בכל נסיכות תקבע לפי דתו של השליט, ובכך נסללה הדרך לכניסתו של הזרם הלותרני לאימפריה הגרמנית.

כתיבת תגובה