הפנתיאון של תל-אביב

הפנתיאון של תל-אביב

לא מקום טיולים מלבב הוא בית קברות. לאנשים רבים פחדים ודעות קדומות על בתי קברות. אך בתי קברות ישנים הם המקומות היחידים שבהם ניתן "לפגוש" סופרים, אמנים, ואנשי שם שהלכו לעולמם.  גם לנו, בתל אביב, בית קברות שהוא 'פנתיאון', אשר בו טמונים אישים חשובים מהעשייה הציונית, מהספרות העברית, מהאמנות ומשאר תחומי החיים, אשר הטביעו את חותמם ב"ימי הבראשית" של תל אביב וטרום המדינה.

הפנתיאון נוסד בראשית תרס"ג (1902) כשבע שנים לפני שנוסדה העיר תל אביב, כתוצאה ממגפה קשה שפרצה לאורך מישור החוף ופגעה בעיקר ביפו. בפקודת השלטונות החלו יהודי יפו לקבור את מתיהם בבית קברות. המצבה הקדומה ביותר שמצאתי היא מחודש חשוון תרס"ג.

בימי מלחמת העולם הראשונה פורסמה הוראה מטעם המושל הכללי ג'מאל פָּשה, להרוס את כל בתי הקברות ביפו, מפחד שבעקבות המלחמה יחזור הנגע של המגפה. בהשתדלותו של "הראשון לציון", הרב בן-ציון-מאיר-חי עוזיאל זצ"ל, לא נהרס בית קברות זה, והוא קיים עד עצם היום הזה.

בבית הקברות בולטות מספר מצבות מונומנטאליות, שהוקמו על-ידי הפַּסָּל אברהם מֶלניקוב. שהגיע ארצה כחייל ב"גדוד קלעי המלך ה-ל"ט".

שורות הקברים אינן מסודרות, ואולי זהו ייחודו ויופיו של בית הקברות, המכיל כ-5,000 קברים, שחלקם מתמוטטים בגלל רוחות הים הנושבות והשנים שעברו עליהם. לצורך זה נרתמה החברה קדישא של תל אביב לשפץ ולשחזר מצבות אחדות.


כתיבת תגובה