שמרלינג

אלטר-שניאור-זלמן שמרלינג

נולד ביום י' בכסלו תר"מ, 25.11.1879; בחברון. נפטר ביום כ' בחשוון תשט"ז, 5.11.1955.

שמעון שמרלינג, היה ראש השושלת של משפחת שמרלינג והגיע לארץ בשנת 1817.

שמרלניג
שמרלניג

מחלוקת קשה פרצה בין אברהם מקליסק לבין רבי שניאורֿזלמן מלאדי (רש"ז) לגבי חלוקת כספי התרומות, ולכן חסידי חב"ד לא יכלו להמשיך ולהתגורר ביחד עם שאר החסידים בגליל. כנראה שבשנת 1817 שיגר ר' דוב בער האדמו"ר האמצעי של חב"ד שליח לא"י לחפש מקום להקמת סניף של חב"ד בארץ הקודש. על פי המסורת המשפחתית השליח היה סוחר הטקסטיל שמעון שמרלינג משקלוב שבפלך מוהילוב שברוסיהֿהלבנה. שמעון הגיע לחברון והחליט כי בעיר זו צריך להקים את מרכז חב"ד בארץ.

לאחר שנבחרה חברון הורה הרבי ב-1819 לחסידיו מהגליל לעבור ולגור בחברון. בשנת 1823 הגיעו עוד משפחות מחסידות חב"ד להתגורר בחברון. בשנת 1844 הגיעה משפחת הרב יעקב סלונים ורעייתו מנוחהֿרחל שהייתה בתו של הרבי האמצעי דוב בער, להתגורר בחברון.

בתֿשבע שמרלינג

אשת יחיאלֿאביגדור ואמו של ישראלֿמלך

עלתה לארץ עם אמהּ ואחיה בשנת תרכ"ז והם התיישבו בחברון. בחודש ניסן תרכ"ט נישאה ליחיאלֿאביגדור שמרלינג בן חייםֿשמואל שנקבר בהר הזיתים בירושלים, עברה להתגורר איתו ביפו. לאחר זמן מה רכשה המשפחה חלקת קרקע והקימה עליה חצר עם חומה למגורי כל המשפחה בשכונת מנשייה.

ישראל-מלך שמרלינג, הוא אחד מילדיהם

הוא למד תורה בתלמודֿתורה "שערי תורה" ביפו, שיסד הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל ואצל מורים פרטיים. בצעירותו החל לעבוד בבית המכס ביפו.

במלחמת העולם הראשונה גורש מיפו כמו כל יהודי יפו שלא רצו להתעת'מן, לאלכסנדריה ושם עבד במחנות הצבא הבריטי. לאחר המלחמה חזר ליפו וקיבל ביחד עם אחיו אברהםֿיוסף את ניהול חברת עמילות המכס של אביהם.

בשנת 1923 היה בין המתיישבים הראשונים ב"עין גנים" שתהפוך תוך זמן לא רב לעיר רמתֿגן. בשנת 1925 כאשר קיבל המקום מעמד של מועצה מקומית נבחר לראש המועצה. שימש בתפקידו כשנה עד לבואו של אברהם קריניצי לקבל את התפקיד ומאז היה לסגנו שנים רבות.

כשנוסד ב-1943 סניף לתנועת "המזרחי" היה מהפעילים הראשונים. היה חבר המועצה הדתית ברמתֿגן, והיה חבר ה"חברהֿקדישא" – גחש"א בתלֿאביב והמחוז. רחוב ברמתֿגן נקרא על שמו.

תגובה אחת בנושא “שמרלינג

 1. שלום רב!
  אני דור שביעי למשפחת סלונים מצד אמי. נהנתי לשמוע את סיפורך על משפחת סלונים וקרובינו משפחת שמרלינג. התחלתי לאחרונה מחקר על הנספים ממגורשי ת"א יפו בבית העלמין הצבאי בכפר סבא.

  ראה: חיי היהודים בא"י בזמן מלחמת העולם הראשונה:
  http://cafe.themarker.com/post/2423839/

  אשמח לקרא את תגובתך למחקר זה. מצאתי שם בין היתר ילדה בת 3 שולמית סלונים ועוד אשה ממשפחת שמרלינג.

  בברכה
  דר' אמנון טיל

כתיבת תגובה