מלחמת המרגלים

בימי קדם נהגו להעביר מידע במהירות מעופה של יונת הדואר שהייתה נאמנה מאוד לביתה. כך עשה הברון רוטשילד שהעמיד אדם משלו ליד שדה הקרב בווטרלו וכעבור כשעתיים ידע מי ניצח במערכה וכך הפך לאדם העשיר ביותר באירופה אבל גם החכם שכן ידע לנצל את התופעה שהיונה נאמנה לביתה והיא תגיע במהירות הביתה.

את אותו הדבר עשו גם במחתרת ניל"י רק שכאן קרה אסון שכחו להאכיל את היונה או שלא ידעו שצריך להאכיל אותה לפני היציאה לדרך. היונה נחתה בכפר הבוסני, ראש הכפר ראה את היונה המשונה שלא הכירה מבין היונים שלו. תפס אותה ואת הפתק שהיה על רגלה והמחיר היה כבד…

בינתיים התקדם העולם וסמואל מורס המציא את הטלגרף ויצר קוד שנקרא על שמו.

גם בחבל ארץ זה שבו הוקמה מדינת ישראל היה צורך להעביר תשדורות במהירות ובחשאיות מרבית.

כשהוקמה ה"הגנה" ואחר כך הפלמ"ח היה צריך לדבר בין היחידות שישבו ביישובים מרוחקים האחד ממשנהו. בתחילה עשו זאת בעזרת דגלים ובלילה עם פנסים והתקדמו הלאה. כאשר החלו אוניות המעפילים להגיע לחופי הארץ נוצר צורך לדבר איתם כשהם בלב ים או עדיין בנמל היציאה. לכן הכשירו בחורים טובים ולימדו אותם להפעיל את מערכת התשדורת שבין האונייה. ארץ המוצא לבין חופי הארץ.

כשהוקמה המדינה שוב היה צריך לשכלל את מערכות התקשורת עם היחידות השונות של משרד החוץ בחו"ל. בתחילה היו בלדרים שהיו עוברים ממדינה למדינה או מהארץ לחו"ל. גם מערכת של מורס זה קצת מסובך שכן אין בעיה ליירט את המידע.

בשנת 1960 החליטו במשרד החוץ לשכלל את המערכת והתקינו אנטנה בין שני בתים  והאנטנה אפשרה קליטת תשדורות עם חו"ל. כילד לא צעיר אני זוכר שהאנטנה הייתה עולה בלילות כיום אומרים המהנדסים שהיא אף פעם לא התרוממה יכול להיות בכל זאת עברו שנים רבות מאז והזיכרון נלחש עם הזמן.

באחד הסיורים שעשו מספר חברי כנסת בשרונה השתתף גם יורי שטרן ז"ל וכאשר הגענו לבניין שעמד בחזית האנטנה הוא קפץ ומנהמת ליבו סיפר שלבית הזה הוא היה מתקשר ומכאן גם העבירו אליהם לרוסיה תשדורות. האנטנה לא הייתה סודית כל ילד שגר בשכונת מונטיפיורי יכול היה לראות אותה וכולם ידעו שאסור לדבר עליה "כי זה סודי" פעם שמרו פה סודות.

העיסקה בוצעה העיסקה בוצעה

  טקס העמדת האנטנה המשוחזרת שנערך ביום 8 באוקטובר 2010 מעורר ויכוחים האם צריך לשמר ולשחזר אנטנה? האנטנה הייתה הופכת לברזל באחד המתקנים בסין אם לא היה נרתם לנושא המהנדס זאב גרליץ. למה הוא נרתם כי הוא ג'ינג'י וזה לא רק צבע גם מהות וזאב גרליץ מבין את חשיבות השימור. לא חשוב של מה כמו שיש  לשמר את העבר. כך עשה גם בשימור ושיחזור המנוף בנמל תל אביב וכך גם נתן ידו לשימור בית הבד ממול לאנטנה. למה לשמר את בית הבד ואת המזקקה ואת הבתים הטמפלרים שבערוב ימיהם ישבו בהם נאצים שונאי ישראל. בגלל שצריך לשמר את העבר כפי שאמר יגאל אלון מי שלא זוכר את העבר קשה לו עם העתיד. אנחנו המדריכים נוכל להסתובב עם קבוצה ולספר גם הסיפור של העפלה ושל שליחי המוסד ונעשה מזה מרקחת שלמה כדי לזכור. פעם היה כאן משהו. הרי לרוץ לתוכניות ריאלטי זה נחמד אבל צריך לזכור ולא למחוק. זו הסיבה המוצדקת לשימור גם של האנטנה. כדי לסבר את האוזן האנטנה הוזזה ממקומה בערך 25 מטרים למקום יותר נוח כי החשיבות זה הסיפור שמאחוריה ולא מיקומה ההיסטורי. כך יהיו לנו מספר אתרים משוחזרים שנוכל לספר למטיילים שיבואו וירצו לראות את המקום שהפך לערש המדינה.

צריך להודות לחברת מֶר ששיפצה את האנטנה וניהלה וארגנה טקס מרשים להעמדת האנטנה בחזרה.

כתיבת תגובה