נצרות בתלֿ אביב – יפו

נצרות בתלֿ אביב – יפו, הכנסייה הפרנציסקאנית

לא רק בירושלים יש אתריים נוצריים גם לתל אביב יש. בכל שבוע נכתוב על אתר נוצרי שנמצא במרחב תל אביב.

נתחיל עם הכנסייה הפרנציסקאנית הנמצאת בגבעת יפו והיא מוקדשת לכבודו של 'סנט פטרוס' תלמידו הבכיר והראשון של ישו.

בשלהי המאה ה-12 גדל ובגר הילד פרנציסקו ברנדוני בעיר אסיזי שבמרכז איטליה, לא הרחק מעיר הבירה. בתקופה זו היו התפתחויות של קהילות בתוך העם האיטלקי ההולך ומתגבש לעם אחד ושפה אחת. אבל יד הגורל אחזה בפרנציסקו הצעיר שחי לו חיים נוחים ומשופעים בכל טוב שהשפיע עליו אביו הסוחר העשיר. לא היה דבר שפרנציסקו רצה ואביו לא מיהר לספק לידו את מבוקשו. בהיותו כבן 20 פרצה מלחמה בין עיר הולדתו אסיזי לבין העיר השכנה פרוז'יה והוא נפל בשבי.

קרה לו מה שקורה לרבים בהיותם בכלא. הכומר המקומי הירבה להרצות על סיפורי הברית החדשה ופרנציסקו החל לשמוע "קולות". כשהשתחרר מהשבי החל לבדוק סביבו את הנעשה בכנסייה והוא החליט לחזור למוטב ולהחזיר את הסובבים אותו לחזור אל חיק הכנסייה האמיתית הטהורה. הוא החל לשוטט בדרכים ברחבי איטליה לבוש קרועים ולפשוט יד ולבקש נדבות לבדק בית בעבור הכנסיות העתיקות של איטליה. תושבי עירו, אסיזי, הקשיבו רב קשב לדברי בנו של הסוחר העשיר. מצד אחד מפני הכבוד שרחשו לאביו ומצד שני מה קרה לנער שהוא לבוש קרעים ומטיף לחזור בתשובה. אבל דבריו נפלו על אוזניים קרויות ואביוני העיר החלו להתאסף סביבו הם אספו נדבות לשימושם הפרטי ולמען הכנסיות באסיזי. מעגל האוהדים הלך והתרחב וחצה גבולות העיר והתפשט לערים אחרות. הורים שבניהם נתפסו ברעיונו והלכו אחריו פנו בתלונה אל הבישוף. פרנציסקו נקרא לבירור בכנסייה "מה אתה עושה"? פרנציסקו בינתיים כבר למד משהו מהברית החדשה והשיב הסבר בהתאם. "אשר לו הקניין נחוצה לו גם חרב, להגן על קניינו"

לבישוף לא נותר מה להשיב ופרנציסקו המשיך בהטפתו לציבור המאזינים. "שובו לחיק האל אשר העניים שלהם מלכות השמיים".

האפיפיור אינוצנטוס השלישי הזמין אותו אליו לבירור התופעה. למעשה האפיפיור אישר את עבודתו שכן הוא הטיף לענווה אישית ולחיים ברוח הברית החדשה. המסע לרומא ואישורו של האפיפיור רוממו את רוחו ונתנו דחיפה עזה לפעולתו. שהביאה להקמת "אגודות אביונים"  האפיפיור נאלץ לאשר את הקמת המסדר הפרנציסקאני שפעל ברחבי העולם להחדרת הדת הנוצרית ואנשי המסדר נשלחו לארץ הקודש לקנות ולשמור על אדמת הקודש. בשנת 1333 הם מגיעים לארץ הקודש ורוכשים את חורבות המבצר שהיה על הגבעה ביפו ועוד קרקעות במקומות שונים שמוזכרים בברית החדשה.

הכנסייה בנוייה בצורה מיוחדת והיא יחידה בארץ שכיוון המזבח הוא הפוך מכל שאר הכנסיות. הכנסייה כמו בית הכנסת היהודי פונים לכיוון מזרח לכיוון ירושלים. כנסייה זו פונה לכיוון מערב. הכנסייה נתמכת בידי בית המלוכה הספרדי.

כתיבת תגובה