ישראל פריצקר

באוגוסט 1940 החליט אברהם שטרן ז"ל להיפרד ממחתרת האצ"ל בגלל שיקולים שונים. הוא הציע לחבריו הבכירים באצ"ל להצטרף אליו למחתרת החדשה שהקים לאחר כחודש נתן לה את השם לוחמי חרות ישראל בקיצור לח"י.

ביום 16 בספטמבר 1940 חברי לח"י פרצו לבנק אפ"ק שהיה ברחוב בן יהודה ושדדו סכום כסף גדול שאיפשר למחתרת החדשה להתחיל ולפעול.

המחתרות, גם אצ"ל וגם לח"י, נלחמו כנגד השלטון הבריטי שלא איפשר ליהודים לעלות לארץ ולהתיישב בה בגלל דרישת הערבים תושבי הארץ. הבריטים שרצו לדעת מה נעשה ומה מתוכנן כנגדם בתוך המחתרות הצליחו לגייס מרגלים מתוך תושבי הארץ היהודיים. המחתרות לא עשו הרבה חשבון ברגע שנתגלה מרגל שפועל נגד היישוב היהודי הוא הוצא להורג.

אצ"ל הרגו יהודים, לח"י הרגו יהודים ואילו ה"הגנה" חיסלה יהודים. כל מחתרת בגלל הסיבות שהם מצאו לנכון לבצע את ההרג. בדרך כלל היה בכל מחתרת מעין טריבונל שיפוטי שאישר את ההוצאה להורג. חברי אצ"ל כעסו על בגין בגלל החששות שלו לאשר הוצאה להורג של מרגל כזה והוא הצליח לברוח ובחסות הבריטים היגר לאמריקה ונעלם שם. לא לכולם היה "מזל" כזה

ביום 5 באוגוסט 1939 אסרו הבריטים את בנימין זרעוני אחד הקצינים הבכירים של אצ"ל וכנראה איפשרו לו לברוח. כמובן מתוך סיכום שהוא יתחיל לעבוד בשבילם. את הבריחה והעזרה להתחבא מפני הבריטים נתן לו אברהם שטרן. זרעוני החליט לעזוב את אצ"ל ולהצטרף ללח"י  ישראל פריצקר שהיה הממונה על המודיעין של אצ"ל במחוז חיפה החל לעקוב אחריו אבל העביר את המידע מה עושה זרעוני העביר גם לבריטים.

ישראל פריצקר – נולד בשנת תרע"ג (1913) ברוסיה. בשנת 1923 עלה ארצה.

באפריל 1937 הוחלט על הקמת מחלקה למודיעין באצ"ל שנקראה בתחילה "משי" ואחר כך "דלק". אריה פוסק קיבל את המחלקה בתל־אביב  וישראל פריצקר בחיפה.

בתקופת המלחמה העולמית חש פריצקר שהפך לאישיות חשובה. רבים מחברי אצ"ל נעצרו ואלו שנשארו בחוץ היו מאוד חשובים למחתרת להמשך המאבק.

כשהחלה המלחמה פעלו אנשי ה"הגנה" ביחד עם הבריטים. גם זאב ז'בוטינסקי שהיה האב הרוחני של אצ"ל, הבין, והסכים עם מפקד אצ"ל דוד רזיאל שיש להימנע מכל פעילות עוינת נגד הבריטים בתקופת המלחמה, ואולי גם לעזור להם במאמץ המלחמתי.

ישראל פריצקר כממונה על חיל המודיעין במחוז חיפה הורה לבלשיו לעזור לבריטים. הם החלו לספק לבריטים מידע על גורמים שונים בארץ וגם על אנשי ה"הגנה". פעולות אלו לא מצאו חן בעיני דוד רזיאל, שהחליט להדיח את ישראל פריצקר מהארגון בחורף 1941. ישראל פריצקר בתגובה לכך העביר את פעילותו לטובת התנועה הרוויזיוניסטית והמשיך לספק להם מידע. בינתיים הוקם לח"י והוא מרגל גם אחרי חברי לח"י ומעביר את המידע לבריטים.

כנראה שאברהם שטרן שהבין את הנזק שפריצקר יכול להביא למחתרת לח"י הוציא נגדו הודעת חיסול. אברהם שטרן ידע שגם דוד רזיאל בהיות מפקד אצ"ל והבין את הנזק הנגרם מעבודתו של פריצקר הוציא אותו מהארגון. לאחר מותו של רזיאל גם המפקד החדש של אצ"ל יעקב מרידור אישר את הוצאתו של פריצקר מחברות באירגון. שלוש שנים לקח ללח"י לתכנן את הוצאתו להורג של פריצקר ויש אומרים, שאנשי אצ"ל הזהירו את לח"י מפגיעה בפריצקר, הם הודיעו שבתגובה יחסלו את אברהם שטרן.

לישראל פריצקר היו בלשים אחדים שביניהם הידועים הם:

יוסף דווידסקו, נורה למוות ביום 20 באוגוסט 1945, בידי לח"י; דרך החלון בעת שישב בביתו בזיכרון־יעקב. מיכאל וקסמן, שנרצח ביום י"ט באייר תש"א, 16.5.1941;.משה רוטשטיין;

ישראל פריצקר היה מעורב בעזרת משה רוטשטיין בכל המהלך של לח"י לדון עם נציגו של מוסוליני בביירות, ובניסיון להכניס בוגד אמיתי או לא, לתוך המפקדה הראשית של ה"הגנה".

כל פעם שהבריטים תפסו ואסרו אנשי לח"י הם האשימו את ישראל פריצקר בהסגרתם לידי הבריטים. אנשי הלח"י לא סבלו יותר את הפעילות של פריצקר והודיעו לו על החלטתם להוציאו להורג. ההחלטה הובאה בפני יעקב מרידור שהיה מפקד בכיר באצ"ל באותו הזמן. מרידור הודיע שלאצ"ל אין כל טענות לגבי הפעילות של פריצקר; אבל אם ללח"י יש, זו בעיה שלהם. גם יעקב מרידור כאשר קיבל לידיו את הפיקוד על האצ"ל הודיע לישראל פריצקר שעליו לעזוב את אצ"ל, בהתאם להחלטת המפקד הקודם.

הלח"י החליט לאחר לבטים רבים להוציאו להורג באשמת מַלשינות.

ביום 3 בספטמבר 1943 בערך בשעה 20:30 בעת שיצא מביתו ברחוב פרץ חיות 16 בת"א, ארב לו מישהו בפינת רחוב החשמונאים וירה בו 5 כדורים מטווח קצר וישראל פריצקר מת במקום. אשתו שהייתה בהריון יצאה מיד מפתח הבית עם הישמע היריות וזעקה לעזרה. עוברים ושבים שהיו ברחוב הזעיקו את מד"א ואת המשטרה. הוא השאיר אישה בהיריון ובת קטנה. מותו לווה בהצהרה מטעם התנועה הרוויזיוניסטית כי הם מאמינים שהוא חף מפשע. לחץ כבד הפעילה אשתו על יעקב מרידור מפקד האצ"ל, בבקשה לטהר את בעלה לפחות למען הילדים. הרצח הזה הפריע מאוד לתנועה הרוויזיוניסטית. ליד קברו הספידוהו ד"ר יוניצ'מן ורפאל רוזוב מראשי התנועה הרוויזיוניסטית.

נרצח ביום ד' באלול תש"ג, 3.9.1943, בידי לח"י;. ונטמן בבית העלמין נחלת יצחק.

כתיבת תגובה